strona główna
historia
skład zespołu
nasza muzyka
galeria
kontakt


hosted by

sponsor serwisu

 Zespół folklorystyczny "Górzanie" został założony przez Miejski Ośrodek Kultury w Piławie Górnej w 1976 roku, w oparciu o Chór Kościelny. W początkowych latach działalności funkcjonował jako zespół śpiewaczy, który w repertuarze miał przede wszystkim pieni z regionu Dolnego Śląska. Instruktorem muzycznym wówczas był mgr Włodzimierz Hinc. Zespół od samego początku zdobył sobie duże uznanie u odbiorców. Świadczą o tym liczne koncerty, a także kilkakrotne nagrania w Polskim Radio dla programu "Pod Kogucikiem", Wielokrotnie nagradzany był na Wojewódzkich Przeglądach "Waza" i otrzymał nagrody na Ogólnopolskich przeglądach "ARS-u" w Bydgoszczy, reprezentował ówczesne województwo wałbrzyskie na Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Wsi w Przytocznej, gdzie zdobył jedną z głównych nagród "brązowy pług". Zespół "Górzanie" na przeglądach zespołów kolędniczych w Świeradowie i w Wołowie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Tak działo się przez 10 lat.
Rok 1985 był rokiem w którym nastąpiło przekształcenie zespołu. Zespół został zasilony przez młodzież, która oprócz śpiewania chciała również tańczyć. Od tego momentu można mówić, że "Górzanie" stali się zespołem pieśni i tańca.
Pierwszym choreografem zespołu był Krzysztof Tokarski, obecnym zaś jest Lubomir Szmid.
Zespół wzbogacony o taniec, barwne stroje ludowe i prowadzony pod okiem profesjonalnych choreografów zyskał na atrakcyjności oraz popularności w regionie. Systematycznie poszerzano repertuar o pieśni i tańce lubelskie, rzeszowskie, wielkopolskie i kaszubskie, co poprawiło wizerunek sceniczny i artystyczny "Górzan". To z kolei zaowocowało zaproszeniami na nagrania do telewizji oraz Ogólnopolskie Przeglądy "Piknik z folklorem" w Świnoujściu, "Święto kwiatów" w Otmuchowie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne w Nowej Rudzie i Strzegomiu. Zespół "Góranie" ponadto bierze udział w uroczystościach lokalnych, powiatowych
i wojewódzkich, które uświetnia swoimi występami.
W sezonie wiosenno - letnim 2000 "Górzanie" cyklem koncertów plenerowych w Ogrodzie Botanicznym w Wojsławicach na stałe wpisali się w krajobraz parku i pamięć licznych turystów oraz gości z kraju i Europy odwiedzających Arboretum.